Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

0 84

Son yıllarda kadınlar tarafından oldukça sık tercih edilen bir estetik operasyondur vajina daraltma ameliyatı. Vajina kadınlarda cinsel birlikteliğin gerçekleşmesini sağlayan 8 ile 10cm uzunluğunda ve esnek bir yağıya sahip kanal diyebiliriz. Bu kanaldan normal doğum ile bebek gelir ve adet kanaması da bu kanaldan dışarıya atılmaktadır. Vajina çok kilit noktalara görev yapan önemli bir organdır. Ancak çok fazla doğum yapma gibi etkenler vajinanın bollaşmasına neden olur. Buda vajinada fonksiyon bozukluklarına neden olmaktadır. Durumdan rahatsız olanlar vajina daraltma ameliyatı yaptırarak bu sorunda kurtulabilmektedirler.

Yapılan işlem vajinanın hem sağlık olarak işlevselliği için hem de estetik görünümü için yapılmaktadır. Tıbbi olarak vajinoplasti olarak adlandırılmaktadır. Kişiye en uygun vajen darlığı oluşturularak şikayetler giderilmeye çalışılmaktadır.

Vajina Daraltma Ameliyatı Neden Yapılır?

Rahim kanalında bazı nedenlerden dolayı meydana gelen genişlemeler oluşmaktadır. Sıklıkla çok fazla doğum yapmadan yada doğuştan bu genişlemeler olabilmektedir. Vajinada genişleme daha fazla iki ve daha fazla doğum yapan kadınlarda daha fazla görülmektedir. Aynı zamanda doğum esnasında atılan kesiler, travmaları, yada dikiş gibi etkenler vajinada genişlemeye neden olan etkenler arasındadır.

Özellikle vajinada bollaşma ve genişleme olduğunda cinsel yaşama doğrudan etki etmektedir. Bu sorun ise hem kadın hem de eşine haz sorunları yaşatabilir. Bunların yanında idrar kaçırma gibi sorunlara da neden olabilmektedir. Bu sorunların çözülmesi için vajina daraltma operasyonu yapılmaktadır. Vajina sıkılaştırılır ve eski formuna geri getirilir. Bu şekilde kadıların bütün şikayetleri tedavi edilmiş olunur.

Vajina Daraltma Ameliyatı Nasıl Yapılır?

vajina daraltma ameliyatı yapılabilmesi için, iç bölgeye doğru bir gidilerek vajinanın arka duvarına erişmek gerekmektedir. Ameliyat sırasında vajenin alt bölgesinde olan iki taraflı kas yapısı biribirine yaklaştırılmaktadır. Ameliyat süresi ise ortalama olarak 45 dakikadır.

Bu ameliyat ile aynı anda başka vajina operasyonları da gerçekleştirilebilir. Vajina daraltma operasyonu ile beraber en sık yapılan uygulama labioplasti ve gen,tel bölgenin iç dudak estetiği olmaktadır.

Vajina Daraltma Operasyonu Sonrası

  • Ameliyattan sonra 3 yada 4 gün sonra hasta eve gidebilir.
  • İşlem sonrasında çok az ağrıların oluşması normaldir.
  • Özellikle işlemden sonra genital bölgenin hijyenine çok dikkat etmek gerekmekte. Aksi halde enfeksiyon oluşabilir.
  • Atılan dikişlere düzenli olarak pansuman yapılması şarttır.
  • Hekimin yazdığı reçete aynen uygulanmalı ve tavsiyeleri aynen yerine getirilmeli.
  • Operasyon esnasında kullanılan dikişler eriyen dikiş olduğundan, daha sonra dikiş aldırma gibi bir durum söz konusu değildir.
  • İşlemden sonra vajinanın tam iyileşmesi sağlanana kadar cinsel ilişkiden uzak durmak gerekir. Bu zaman dilimi ise yaklaşık olarak 30 gündür.

Vajina Daraltma Ameliyatı Fiyatları

Vajina daraltma işleminin fiyatlarını birçok etken belirlemektedir. İşlemin yapılacağı şehir, cerrahın kimliği ve işlemin yanında başka yapılacak ek operasyonların olup olmadığı fiyatları etkileyen etkenler arasındadır. Normal vajina daraltma ile lazer vajina daraltma operasyonlarının da fiyatları farklıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.