Tahin Nedir? Tahinin Faydaları Nelerdir? Tahinin Zararı? Sahurda Tahin Yemek? Tahin Helvası Nedir?

0 12

Magnezyum yönünden zengin olan tahin uzman kişilerın kış aylarında kahvaltılarda tüketilmesini önerdiği besinler arasında ilk sıralarda yer alır. Gün boyu vücudun enerji oranını artıran tahin, bunun yanı sıra yorgunluk stres gibi sağlık problemlerinin da yaşanmasını önler. Diyet yapmak isteyenler içinde tok tutan besinlerden biridir. Peki Tahinin sağlığa faydaları nelerdir?

Tahin, susam tohumunun ezilmesi ile elde edilir. Kalsiyum kaynağı olan tahin genellikle kahvaltılarda tüketilir. Tahin bazı ülkelerde farklı amaçlarla da tüketilmektedir. Misal verilecek olursa; Irak’ta susam yağı olarak kullanılan tahin, Hindistan’da ceviz ile karıştırılıp çerez olarak yenilir. İsrail ve Japonya’da ise genellikle sos olarak tüketilir. Ülkemizde ise genellikle tahin, pekmez ile kahvaltılarda tüketilir. Tahin içerisinde kalsiyum, fosfor, potasyum, magnezyum, demir, bakır ve çinko gibi minerallerle birlikte E vitamini de bulundurmaktadır. Bunların vücudumuza faydaları ise saymakla bitmez. Yapılan araştırmalarda modern çağda artan kronik yorgunluk gibi hastalıkların tedavisinde olumlu sonuçlar verir. Kahvaltıda tüketilen bir kaşık tahin gün boyu vücudun enerjisini yükseltir.  Tahin nasıl yapılır?Susamın kabukları çıkartılarak 200 derece de kavrulur. 3 saat aralıksız kavurulan susamlar aniden ezilerek tahin haline getirilir. Kahvaltı sırasında bal yahut pekmez ile karıştırılarak bitirildiğinde gün boyu vücuda enerji verir.

tahinin faydaları

TAHİNİN SAĞLIĞA FAYDALARI NELER? 

Tahin içermiş olduğu omega 3 yağ asitleri aracılığıyla, kalpte iltihaplara bağlı olarak gelişen kardiovaskuler hastalıkları önler. Kolesterol düzeysini dengeler.

Tahin bağışıklık sistemini destekleyen demir, çinko, selenyum gibi minareler yönünden oldukça zengindir. Bu sayede 5 yemek kaşığı tahin bitirildiğinde bağışıklık sistemini kuvvetlendirir.

tahinin faydaları nelerdir

Tahinin içerisinde bulunan yüksek kalsiyum kemik gelişimine katkı sağlar. Uzmanlar özellikle gelişim çağındaki çocuklar, adet zamanında ve hamilelerin tüketmesini öneriyor. İçerdiği amino asit aracılığıyla kemikleri geliştirirken kasları kuvvetlendirir. Bazı spor eğitmenleri kas yapanlara da tahin tüketmelerin etkili olacağını vurguluyor.

 Vücutta biriken toksin ve bakteriler bir süre sonra zehirlenme oranını artırır. Tahin içerdiği birleşenler vücuttaki tüm toksinleri atmada oldukça etkilidir. Günde 5 yemek kaşığı tahin, vücutta zehir birikmez idrar ve dışkı yolu ile atılır.

tahinin nasıl faydaları var

Beyin sağlığı için ek takviyelerin başında gelir. Hafızayı kuvvetlendirir. İçerdiği A ve B vitaminleri aracılığıyla beyindeki sinir hücrelerini güçlendirerek beynin bilgiyi tutan bölgesinin daha sağlıklı işlemesini sağlar.

– Tahin içerdiği demir maddesi aracılığıyla kandaki hemoglabin oranını artırarak anemi hastalığını önler. 

Aynı zamanda tahin saçların hücre yapısını kuvvetlendirir ve cilde sürüldüğünde ışıltı sağlar.

tahinin zararı var mıdır

TAHİNİN ZARARI VAR MIDIR?

İçeriğinde yüksek oranda doymamış yağ asidi vardır. Bu yüzden vücuttaki iltihap oranını artırır. Bu da kemiklerin ve kasların iltihaplanmasına neden olur. Gün içerisinde miktarınca tüketmek bu yüzden fayda sağlar. Ayrıca aşırı bitirildiğinde kilo alımına yol açar. Her besin gıdasında olduğu gibi tahinde de zehirlenme vakası oldukça yüksektir. 

tahin besin değeri

SAHURDA YEMEK KAŞIĞI TAHİN TÜKETİRSEK NE OLUR?

İnsan vücudunun gün içinde ihtiyaç duyduğu maddelerden biri proteindir. İbrahim Saraçoğlu, et sevmeyen bireyleri de oluşan bu eksikliğin ciddi hastalıklara davetiye çıkardığını belirtiyor. Bu yüzden Saraçoğlu, kahvaltılarda yüzsenelerdır geleneksel olan tahinin tüketilmesini tavsiye eder. Düzenli olarak günde beş yemek kaşığı tahin tüketerek kemik ve kaslardaki ağrılar hafifletilir. Bunun yanı sıra Ramazan ayı boyuca da sahurlarda 3 yemek kaşığı tüketilmeli. Gün içinde vücudun enerjik kalmasını sağlar. Sinir hücreleri yenilenir. En mühim etkisi ise hafızayı güçlendirir ve kanserli hastalıklara zemin hazırlayan poblemleri azaltır. Çikolata içerdiği maddeler nedeniyle şiddetli alerjiye neden olur. Ayrıca kandaki şeker oranını olumsuz etkiler. Ancak tahinin hiç bir alerjik durumu yoktur. Diyet yapanlar içinde hem kilo verip hem zinde kalmak istiyorlarsa salatalarına bir yemek kaşığı tahin dökerek ara öğün yapmaları tavsiye edilir. 

Daha fazlası için sağlık sitemizi ziyaret edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.