Seren Serengil’in Yaşadığı Dumping Sendromu nedir? Dumping Sendromunun Belirtileri Nelerdir? Dumping Sendromu Nasıl Geçer? Tedavisi Varmı?

0 5

Seren Serengil’in yaşadığı dumping sendromu rahatsızlığını açıklaması sonrasında hastalık merak konusu oldu. Hızlı sindirim boşaltma sendromu olan dumping, ilerledikçe ciddi rahatsızlıklara da neden olabilir. Kilo kaybının yaşandığı bu rahatsızlık beraberinde kemik erimesi ve düşük bağışıklığı da getirir. Peki Seren Serengil’in yaşadığı Dumping Sendromu nedir? Dumping Sendromunun belirtileri nelerdir?

Midenin işlevselliğinin kaybı sonucu ortaya çıkan dumping sendromu, tüketilen gıdaların hızla öğütülüp ince bağırsağa geçmesi durumudur. Bu da boşaltımın oldukça hızlı yaşanmasına neden olur. Yemek sonrası aniden karın bölümde kasılma yaşanır. Daha sonra tüketilen besinlerde ortalama 15 dakika sonra tuvalete çıkma isteği olur. Hasta tıpkı ishal gibi sıvı bir dışkılama gerçekleştirir. Ancak bu sırada karındaki ağrı ve kasılma devam eder. Sendrom genellikle mide cerrahi operasyonu olmuş bireylerde görülür. Midenin işlevselliğinde artan oldukça hızlı hareketlenme gıdaların oldukça hızlı öğütülmesine yol açar. Bilim literatüründe oldukça hızlı mide boşalması olarak geçer. 

Normal bir insanda alınan besinler ortalama bir kaç saat içinde öğütülür ve mideden bağırsaklara aktarılır. Burada enzimlere ayrılan besinler vücudun ihtiyacı olan noktalara dağılır. Ancak dumping sendromunda vitamin ve mineraller dahil ayrışma yaşanmadan besinler hızla öğütülüp bağırsaklardan atılır. Bağırsakların oldukça hızlı hareketleri damarların genişlemesine neden olur. Bu da kan oranını artırır fakat beyne gitme oranını düşürür. Sendromu yaşayan bireyler özellikle şekerli besinler tükettikten sonra bu durum daha oldukça hızlı yaşanır. Çünkü kan akışında artan şeker oranı bulantı kramp riskini yükseltir. 

dumping sendromu aşırı kasılma ve ağrılarla görülür

DUMPİNG SENDROMU NEDENLERİ NELERDİR?

– Mide boyuntunda yaşanan küçülme işlevselliği bozar.

– Bağırsak ve sindirim sistemindeki anormallikler

– Mide kanseri yaşayan bireylere yapılan gastrektomi cerrahi operasyonu sonrası

– Obez olan bireylere uygulanan gastrik bypass cerrahi operasyonu

– Yemek borusu kanseri sonrası yapılan özofajektomi operasyonu

– Aşırı sıcak yemeklerden sonra sindirim sistemindeki hücrelerin hasar alması durumunda bu rahatsızlığın ortaya çıkma ihtimali yükselir.

dumping sendromunda bağırsaklar bozulur

DUMPİNG SENDROMU BELİRTİLERİ NELERDİR?

– Yemeklerden hemen sonra tuvalete çıkma isteği 

– Aşırı ishal durumu

– Tuvalte çıkma sırasında yaşanan kokulu gaz çıkarımı

– Vücut ısısında ani yükseliş

– Artan kan hızına bağlı kalpte oluşan ritim bozukluğu

– Karın bölgesinde şişlik

– Mide ağrısı ve krampla beraber gelen kusma isteği 

cerrahi müdahale dumping sendromunda önemlidir

DUMPİNG SENDROMUNUN TEDAVİSİ VAR MIDIR?

Tedavinin asıl amacı sindirim sistemini düzenlemek olduğundan yaşamsal kaliteyi değiştirmek tedaviyi hızlandırır. Düzenli ve sağlıklı beslenmenin yanı sıra egzersizle sindirim ve bağışıklık sistemi güçlendirilmelidir. Cerrahi uzman kontrolünde mide ve bağırsakları güçlendiren ilaçlar verilir. 

Öğünler az az sık sık yapılmalı

Besinler ufaltılarak tüketilmeli

Karbonhidrat azaltılıp sebze ve meyve daha fazla tüketilmeli fakat az şekerli meyveler tercih edilmeli

Yemek esnasında sıvı kesinlikle alınmamalı. Yemek sonrası ya da öncesi tüketilmeli

Yemek aşırı sıcak ya da soğuk değil ılık biçimde yenilmeli

Fast food, jel, kek ve yapay meyve sularından uzak durulmalı

Daha fazlası için Sağık sitemizi ziyaret edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.