Sedef Hastalığı Nedir? Nedenleri? Belirtileri Nelerdir?

0 52

Sedef Hastalığının bir diğer adı Psoriasis olan halk arasında sedef olarak bilenen hastalık bir cilt rahatsızlığıdır. Cilt hücrelerini hızlıca çoğalmasına neden olmaktadır. Sizin için sedef hastalığını tüm detayları ile derledik.

Sedef Hastalığı Nedeni Nedir?

Sedef hastalığının kesin bir sebebi henüz bilinmiyor. Ancak hastalığın oluşmasının en temel sebebinin birden fazla faktör olabileceğini düşünülüyor.
Erken yetişkinlikte ortaya çıkan sedef hastalığı kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Vücudun belli yerlerinde görünürken bazen tüm vücudu kaplayabilir. Sedef hastalığı ile oluşan kırmızı lekeler zaman içinde iyileşse bile tekrarlayabilir. Bu sebeple kişi kendini iyi izlemeli ve takip etmelidir.
Bağışıklık sisteminde oluşan bir yanlışlık ciltte iltihap oluşmasına sebep olur. Bu ise cilt üzerine bulunan hücrelerin olduğundan hızlı çoğalmasını tetiklemektedir.
Sağlıklı bir cilt, hücrelerini 10 – 30 günde bir değiştirir. Sedef rahatsızlığı olan ciltlerde ise bu süre 3 – 4 güne inmektedir. Sürenin bu kadar kısa olması ciltte pullanmaya sebep olmaktadır. Bu pulların sebebi ise eski hücrelerin birikmesidir. Sedef hastalığı aile bireylerinde sıklıkla görülmekle beraber, kuşak atlayarak da ilerleyebilir.

Sedef Hastalığı İle İlgili Çok Bilinen Bir Yanlış

Çok bilenen bir yanlış ise sedef hastalığının bulaşıcı olduğu yönündedir. Sedef hastalığı bulaşıcı değildir. Kişiden kişiye geçen bir cilt hastalığı değildir.
Sedef hastalığı kepekli bir hastalıktır. Aynı zamanda kronik hastalıklardandır. Mikrobik olmadığından dolayı, bir insandan başka bir insana geçmesi, bulaşması imkânsızdır. Kişinin elinde ya da yüzünde görülmesi durumunda hasta olan kişi kendi sağlığını korumak adına sosyal izolasyonunu sağlayabilir.

Sedef Hastalığı Kimlerde Görülür?

Genetik ile geçebilen bir hastalıktır. Bu sebeple genetik yatkınlığı olan kişilerde görülebilir. Ancak stres gibi çevresel faktörlerde sedef rahatsızlığının ortaya çıkmasını tetikleyebilir.

Sedef Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Sedef hastalığın birden fazla türü vardır. Kişiden kişiye hem sedef hastalığının türleri hem de belirtileri değişmektedir. En yaygın görülen sedef türü ise; plak türü sedeftir. Genellikle kırmızı lekeler şeklinde ve gümüş renkli pullar şeklinde görülmektedir. Bu bölgelerde kaşıntı ve ağrı görülebilir. Diğer belirtileri ise el – ayak tırnaklarında renk ve şekil değişikliğidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.