Saç Ektirme Nasıl Yapılır? Kimlere Uygundur?

0 98

Saç ektirme işlemi yalnızca ense bölgesinden alınan kılların saç derisine ekilmesi işlemi değildir. Saç ektirme işleminde amaçlanan asıl amaç doğal ve fark edilmeyen bir görüntüyü yakalamaktır. Saç ektirme işleminde en önemli nokta bu konuda uzman olarak dizaynı olması gerektiği gibi yapabilmektir. Saç çizgisi ve alın bölgesinde olan girintilerin tasarlanması, ekilecek olan saçın yönü bölgesel şekilde de farklı olacaktır.

Tepe helezonunun meydana getirilmesi sadece düz hat biçiminde olmayacaktır, çünkü doğal bir hat şeklinde bir ekim gerekir. Bu şekilde yapılmaz ise çim adam diye tabir edilen görüntü ile karşılaşmak mümkündür.

En İyi Saç Ekim Tekniği Hangisidir?

Toplamda saç ekimi için kullanılan iki adet teknik bulunur. Birincisi FUT yani foleküler ünite nakli ikincisi FUE yani foleküler ünite ekstraksiyonudur. Kişiler için en doğru olanını ihtiyaçlar göz önünde bulundurularak hekim tarafından belirlenecektir.

FUE Saç Ekim Tekniği

Bu teknik son 15 yılda kullanılmaya başlanmıştır. Ensede olan saç kökleri bir kesi yapılmadan tek tek alınır ve nereye ihtiyaç varsa oraya uygun bir şekilde dağıtılır. Bu teknik uygulanmaya başlandıktan

+sonra önemli ölçüde saç ekimine talep artmıştır.

FUT Saç Ekimi Tekniği

Bu teknik ile ense kısmında olan saçlı deri şerit biçiminde alınır, ardından çıkarılan bölge dikilir ve alınan saçlı kısımda ki saçların ihtiyacı olan kısma ekilmesi ile işlem tamamlanır. Sıklıkla bir seansta 4000 ile 4500 arasında saç kökü ekilir. Bu tek seansta ekilen saç kökü sayısı ensede olan saç yoğunluğuna bağlı olarak değişim gösterecektir.

Saç Ektirdim Ne Zaman Uzamaya Başlar?

Saç ektirdikten sonra çok fazla saç dökülmesi olayı ikinci aydan itibaren ortadan kalkacaktır. İşlemden 6 ay sonra %70 oranında saçlarda uzama olması beklenir.

Saç Ekimi Fiyatları Ne Kadar?

Saç ekimi fiyatları saçın ekileceği bölgeye, saçların alınacağı bölgeye, saç ekiminin nerede olacağına gibi kriterler değerlendirildikten sonra belli olur. Saç ekimi fiyatları için uzman kuruluşlar ile iletişime geçmek gerekir.

Saç Ektirme İçin Kimler Uygundur?

Saç dökülmesinden kaynaklı olarak ortaya çıkan kellik durumu hemen hemen her yaşta ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle saç ekimi her yaşta uygulanabilen bir yöntemdir. Ayrıca cinsiyette fark etmez. Saç ekiminin başarılı olması için iki ana etken vardır. İlk olarak saçların ne durumda olduğu gerçekten çok önemlidir. İkincisi ise işlemin yapılacağı yer ve işlemi yapan ekibin bilgisi ve tecrübesi olmaktadır. Ayrıca donör bölge olarak adlandırılan kısımda ki saçların durumu, bu bölgede saçlar ne kadar sık ise o kadar başarı oranı yükselecektir. Bunun yanında saçlı derinin sağlık durumu ne kadar iyiyse başarı oranı yükselmektedir. Saçların ekileceği bölgede daha önce yanık gibi durumlar yaşanmamış olması ve saç ekimi yapılacak kısımda daha önceleri başka bir saç ekimi yapılmamış olması gibi etkenlerin olması aç ekimi işleminin başarılı olmasında rol oynar.

Saç Ekimi Sonrası İyileşme Süreci

Saç ekiminde sonra saçlı derinin üzerinde kabuklanmak olacaktır. Bu kabuklanma saçlar tavsiye edildiği şekilde her gün yıkanırsa bir haftaya bu kabuklar dökülecektir.  Kişiler bu kabuklanma dönemini atlatmak için şapka takarak normal günlük işlerine devam edebilir. Bu şekilde kimse fark etmeyecektir. Saç ekimi işleminden 3 ay sonra ekilen saçlarda artık uzamalar görülmektedir. Ekimden 9 ile 12 ay sonra ise ekilen saçlar normal saç fizyolojisine yetişmektedir.

Ayrıca saç ekiminden önce ve sonra sigara kullanılması önerilmez. Çünkü işlem lokal anestezi ile yapılır. Sigara ise anestezi açısından zararlıdır. Sonrasında da içilmemesi gerekir, çünkü saç diplerindeki kan  dolaşımını bozarak, ekilen saç köklerinin beslenmesini azaltmaktadır. Saç ekilen kısımdaki damarları daraltır ve yaraların iyileşme sürelerini geciktirir

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.