Pırasanın Faydaları Nelerdir? Prasanın Zararları? Prasa Çeşitleri? Pırasa Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

0 12

Görüntü olarak yeşil soğana benzeyen pırasa kuvvetli bir iltihap söktürücü besindir. Vücuttaki serbest radikalleri kolayca atmaya yardımcı olan bu kuvvetli iltihap söktürücü bu sayede akşamların rahat bir uyku çekmenizi sağlar. Alternatif tıp uzman kişilerı yemeklerden sonra bir tabak tüketilmesini önerir. Peki Pırasanın faydaları nelerdir? Pırasanın besin değeri nedir?

Romalılar zamanında keşfedilen bu bitki türünün içerisinde bulunan “lactucarium” maddesi uykuyu kolaylaştırır. Bu yüzden Romalılar yemeklerinden sonra bir tabak pırasa yiyerek uyku düzenlerini sağlarlarmış. Ayrıca psikolojik hastalığı olanlara tam teşhis koyamadıklarından onları sakinleştirmek için pırasa yedirirlermiş. Akdeniz ikliminde yetişen pırasa her mevsim yetişme özelliğine sahiptir. Mısırda ise hamile kalma olasılığını artırdığı için sıklıkla tüketilirdi. Yüzsenelerdır bilim insanları tarafından faydaları konusunda araştırmalara konu olan pırasa içerdiği mineraller aracılığıyla kaynatılıp püresi yaraları özellikle yanık izlerini gidermede kullanılırmış. Pırasa faydaları yönünden bazı hikaye ve masallarda da konusu olan bir bitkidir. Çok oldukça hızlı büyüyen pırasa ülkemizde türlü yemeği ve salata olarak tüketilir. Vücudu sakinleştirdiği için bol bol tüketilmesi tavsiye edilir. Pırasa hakkında olumsuz olan iki durum mevcuttur. Aşırı bitirildiğinde gaz ve şişkinliğe neden olur.

Yeşil soğana benzerliğinden hep karıştırılır

İçerikler

KAÇ ÇEŞİT PIRASA VARDIR?

Baş kısmı yayvan olan Tereyağlıbaşlı Pırasa türü ülkemizde Bursa İnegöl’de yetiştirilir.

Lahana gibi yoğun olan Iceberg, genellikle ABD’de üretilir. 

Şekline göre farklı olan Yaz Gevreği pırasasının diğer ismi Batavian’dır.

Acı bir tadı olan Çin pırasası, baş kısmı yok denilecek azdır.

En narin ve inde olan pırasa türü ise Yayvanyapraklı olandır.

En uzun yapraklara sahip olan pırasa türü ise Romen pırasadır. 

pırasa

PIRASANIN FAYDALARI NELERDİR? 

Kemik ve kas sağlığını destekleyen iki mühim mineral potasyum ve kalsiyumdur. Özellikle gelişim çağı ve hamile kadınların iki vitaminden bol bol faydalanmaları gerekir. Pırasa içerdiği magnezyum ve kalsiyum maddeleri aracılığıyla kemiklerin ihtiyacı olan mineralleri yüzde 60 oranda karşılar. 

Kandaki homosistein düzeysi yükselince ortaya çok ciddi boyutta damar ve kalp hastalıkları çıkar. Damarların içerisinde bu madde artıkça yağlanmaya neden olur. Pırasa kandaki bu düzeyyi azaltır. Ayrıca nitrik oksit üretimini düşürerek damar sağlığını korur. Yapılan bir araştırmada düzenli tüketilen pırasanın kalp ve damar hastalıklarının düzeysini sıfırladığı görülmüştür.

İçeriğinde yağ barındırmayan pırasa kilo aldırmaz. Obeziteye karşı en etkili bitkilerden biridir. Lif aracılığıyla tokluk hissi vererek uzun süre yemek gereksinimini önler. Ayrıca vücuda enerji verir. 

pırasanın faydaları

Metropol yaşamın insan sağlığında en ciddi boyutta etkilediği uyku düzeni açısından da pırasa oldukça mühimdir. Pırasa içerdiği mineraller aracılığıyla beyinin uyuşmasını etkileyerek uyku haline sokar. Bu süreç içerisinde de vücudun kendisini yenilemesini destekler. Ayrıca vücuttaki toksinleri mesane biriktirerek idrar ya da dışkılama ile atmasını sağlar. 

Vücutta besinler nedeniyle biriken toksinler eklem aralarında iltihaplanmaya neden olur. Bu oluşan ödemler ciddi vücut ağrılarının yaşanmasını sağlar. Pırasa antioksidan özelliği aracılığıyla bu toksinleri temizleyerek iltihaplı hücrelerin birikmesini önler.Eklem ağrılarında en doğal tedavi yöntemidir.

pırasa

Antiseptik özelliği aracılığıyla vücuda giren enfeksiyonlu hücrelerle savaşır. Bağışıklığı güçlendirir. Hastalıklara karşı kalkan oluşturur. Kış aylarında yüksek oranda yaşanan sağlık poblemlerinı azaltır. vücudun oksijen düzeysini dengeleyerek yaşanan basınç sorununu sıfırlar. Vücuttaki dengesiz basınç ciddi baş, burun ve kulak ağrısına neden olur.

Folik asit aracılığıyla sindirim sisteminde meydana gelen bozulmaları düzenleyerek stres, depresyon ve yorgunluk gibi sağlık problemlerinin yaşanmasını azaltır. Beyin hafızasını güçlendirerek konsantrasyonu artırır. Folik asit maddesi özellikle hamilelik ve gelişim çağlarında alınması gereken mühim bir maddedir.

Hemoglabin maddesi az olan bireyler kansızlık gibi hastalıklar yaşar. Hemoglabin yükselmesi için ise vücudun belirli oranda demir vitamini alması gerekir. Bir tabak pırasa günlük demir oranını karşılayarak kansızlığı gidermede yardımcı olmaktadır.

pırasanın zararı var mıdır

PIRASANIN ZARARI VAR MIDIR?

Güçlü bir idrar söktürücü, olduğundan çok fazla bitirildiğinde vücuttaki sıvı oranını da etkiler. Bu durum vücudun dengesini bozar. Ayrıca sindirim sisteminin fazla çalışmasına yol açarak ishale zemin hazırlar. Bunun yanı sıra içerisinde sodyum olduğundan vücutta sodyum birikmesine neden olur. 

Daha fazlası için, https://cluesnews.com ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.