Labioplasti Ameliyatı Nedir? Neden Yapılır?

0 75

Labioplasti ameliyatı; iç dudak yani labium minus genital kısımda vajinanın alt giriş bölgesinde ve onun hemen dışında olan dış dudak yani majuslar normal boyutlardan daha büyükse yasa sarkık bir görüntüye sahipse, bunların düzeltilmesi Labioplasti ameliyatı ile mümkündür.

Sıklıkla sol ve sağ labium minus ve majusların arasında asimetri sorunu olabilmektedir. Labioplasti ile iki labium eşit olarak boyutlandırılır ve estetik bir görünüme sahip olabilir. Normal şartlarda iç dudakların yerleşimi dış dudakların içinde olacak biçimde olmalıdır. Olması gereken anatomik yerleşim tam olarak bu şekildedir. Labioplasti ameliyatı sayesinde bu anetomik sorun ortadan kaldırılmaktadır. Uzun yada sarkık olması durumu ve hastaların benzetmesi ile fil kulağı gibi olması normal bir anatomik yapı değildir.

Estetik cerrahide bu ameliyat sıklıkla yapılan estetik operasyonlarından biri olmakta. Önemli olan kullanılan tekniğin doğru ve uzman kişilerce yapılıyor olmasıdır. Bunun nedeni vücutta olan her bir organın ve parçanın bir görevi olmasıdır. Eğer görüntüde değişmeler olursa, işlevsellikte de olabilir. Bu nedenle uzman ve tecrübeli kişilerce operasyonun uygulanması önemlidir.

Labioplasti Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İşlem ortalama olarak 45 dakikada biter. Sıklıkla hastalar işlem için lokal anestezi yapılmasını isterler. Bu nedenle genel olarak lokal anestezi tercih edilir. Eğer hasta isterse genel anestezi altında da operasyon yapılabilir. Riski düşük ameliyatlardan biridir. Hastalar ile konuşularak ve önceden titizlikle steril edilmiş ortamlarda operasyon gerçekleşir. Ameliyat genellikle kadınların adet dönemleri dışında kalan zamanlarda yapılır. Yada adetin en az olduğu dönemde ve adet kanamasına en az bir hafta varken ameliyat gerçekleştirilir. Bunun nedeni işlem sonrasında yaranın iyileşmesi için temiz ve kuru bir ortamın hazırlanmasıdır. Aksi halde yara iyileşmesi zorlaşacak ve enfeksiyon riski artacaktır.

İşlemden sonra beklemeden hastalar gündelik iş hayatlarına devam edebilirler. Ameliyatı takip eden iki gün duş alınmamalı ve ikinci günden onuncu güne kadar sadece ayakta duş alınmalıdır. Hekim tarafından kişisel hijyenin nasıl yapılacağı anlatılır ve işlemden sonra 3 yada 4 hafta cinsel ilişkiden uzak durulması istenir.

Labioplastiden Sonra Dikişler Alınır mı?

Ameliyat sırasında kullanılan dikiş türleri son zamanlarda kullanılan kendi kendine eriyebilme özelliği olan dikişlerdir. Yani alınması gerekmeden kendiliğinden eriyerek kaybolurlar. Ameliyatta sonra iyileşme tamamlandığında ise işlem bölgesinde herhangi bir iz kalma durumu söz konusu değildir. Dikiş aldırmak için hekime gitmeye yada kontrole gitmek gerekmez.

Bakire Olanlar Labioplasti Yaptırabilir mi?

Yapılan Labioplasti gibi işlemler bakire olanlar için güvenli işlemlerdir. Ameliyat esnasında kişinin bekaretine zarar gelmez. Bu nedenle 18 yaşından büyük ve bakire olan kişilere de rahatlıkla yapılan bir işlemdir. Kızlık zarı işlem yapılan kısımdan 3-4cm daha içerdedir.

Ameliyattan Sonra Cinsel İstekte Azalma Olur mu?

Tam aksine cinsel haz ve arzu daha da artar. Bunun nedeni, lambiumlar ve klitoris kısımlarında olan gereksiz doku katlantıları alındığı için, bu kısım daha duyarlı bir hal alacaktır. Bunun yanında birçok hasta dış genital organlarında ki estetik değişimden sonra kendilerine öz güvenelerinin geldiğini ve daha aktif bir cinsel hayatlarının olduğunu ifade etmektedirler.

Labioplasti Yaptırdım Normal Doğum Yapabilir miyim?

Birçok hasta bu sorunun cevabını merak etmektedir. Bu işlemi yaptıran kişiler daha sonra normal doğum ile bebek dünyaya getirebilirler. Herhangi bir engel oluşturacak durum söz konusu değildir. Atılan dikişler vücut tarafından emilir ve herhangi bir iz kalmaz bu nedenle kişi söylemedikçe hekim bile Labioplasti olduğunu anlayamaz.

Labioplasti Ameliyatı İle Ayını Zamanda Vajina Daraltma Operasyon Gerçekleştirilebilir mi?

Evet her iki işlemde aynı anda yapılabilmektedir. Birçok kişi iki operasyonunda aynı anda yapılmasını tercih etmektedir. Bu şekilde işlem sonrasında ortak olan dikkat edilmesi gereken dönemleri aynı anda atlatıp, istedikleri sonuca daha kolay ve daha konforlu bir şekilde hastalar ulaşabilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.