Kolajen Nedir? Kolajen Faydaları, Tipleri, Nasıl Elde Edilir, Takviyesi

0 55

Kolajen ne demektir sorusuna cevaben; kısaca bir protein türüdür diyebiliriz. Bağ dokusu hücreleri olarak tanımlanabilen fibroblastlar ve diğer hücreler tarafından oluşturulmaktadır. İnsan vücudundaki dokularda bol miktarda bulunan kolajenin ana görevi, bağ dokularını güçlendirmek, aynı zamanda cilde sıkılık ve esneklik kazandırmaktır diyebiliriz. Farklı bir söylemle derinin alt kısmında bulunan eklem, tendon ve organların bir arada sağlıklı bir şekilde konumlanmasında rol oynadığı iddia edilen kolajen, vücutta bulunan tüm protein türlerinin yaklaşık üçte birini oluşturmaktadır. Kolajen, vücutta bulunan tüm protein türlerinin yaklaşık üçte birini oluşturur.

Kolajen Nedir?

Kolajen; vücut için son derece önemli bir protein türüdür diyebiliriz. Vücut bütünlüğünün korunması ve bağ dokusunun güçlendirilmesi gibi temel işlevleri bulunan bu protein türü, yoğun olarak kemik, eklem, kas ve tendonlarda bulunmaktadır.

Kolajen Tipleri

Kolajen tür olarak yaklaşık olarak 16 farklı türü bulunsa da vücutta bulunan toplam kolajenin yaklaşık %90’ı tip 1, 2, 3, 5 ve tip 10’dan oluşmaktadır.

Kolajen Nasıl Elde Edilir?

Kolajen, insan vücudunun ihtiyaç olarak duyduğu miktarının karşılanmasında et, et suyu, yeşil yapraklı sebzeler, sarımsak, narenciye, kırmızı meyve ve sebzelerin tüketimi artırılabilirsiniz.

Kolajen Takviyesi

Kolajen takviyeleri ciltte kolajen üretimini tetiklemeleri sayesinde cildin daha nemli, gergin ve yumuşak olmasını sağladıkları iddiasını göz önünde bulundurarak satılmaktadır. Kolajen takviyelerinin içerisinde bulunan kolajen peptitleri cilt kuruluğunu ve kırışıklıkları azaltmaya yardımcı olmaktadır.

En İyi Kolajen Takviyesi

En iyi kolajen takviyesi diye bir şey yok bence, takviyeleri nasıl almak istiyorsanız benim gibi deneyerek kendiniz için en iyi olanı bulabilirsiniz.

Suda Kolajen

İhtiyacınız olan kolajeni besin takviyeleri aracılığıyla hızlı bir biçimde tüketebilirsiniz. Suda Collogen, cilt hücrelerinde yenilenmeyi hızlandır, kırışıklık oluşumunu engellemektedir.

Voonka Kolajen

Voonka kolajen tablet cilt için cildin elastikiyetini arttırıp zayıflayan cilt bariyerini korumak için tercih edilen bir kolajen türüdür.

Kolajen Hapı

Kolajen Hapı, besin takviyeleri, içecekler ve cilt bakım ürünleri şeklinde farklılık gösteren takviyeler arasında en çok tercih edilenler kolajen tozu, kolajen hap ile kolajen içeren cilt bakımı kremleri ve maskeleridir.

Solgar Kolajen

Solgar Kolajen, ilt ve kas hücrelerinde bulunan kolajenin temel görevi bağ dokusunu güçlendirmek ve vücut bütünlüğünü korumaktır.

Kolajen içeren Besinler

Kolajen içeren Besinler, Et ve kemik suyu: Kolajen yönünden en önemli kaynaklar; sığır eti, tavuk eti, hindi eti, sakatatlar ve balıklardır. Kemik suyu ise çerdiği glisin, prolin ve arjinin gibi önemli amino asit içeriğiyle mükemmel bir kolajen kaynağıdır. Ancak kemik suyunun fazla tüketimi kan kolesterol düzeylerini arttırabileceği için kalp-damar hastalığı veya kolesterol yüksekliğiyle ilişkili herhangi bir hastalığınız varsa kemik suyunu ölçülü tüketmeniz gerekir.

Yumurta: Yumurtanın özellikle beyaz kısmı, glisin ve prolin de dahil olmak üzere kolajeni oluşturan diğer amino asitleri de içerdiği için en iyi kolajen içeren besinlerden biridir.

Yeşil Sebzeler: Nane, adaçayı, roka, ıspanak, ısırgan otu, ebegümeci gibi yeşil yapraklı sebzeler vücudun kolajen üretimini arttırır ve cildin nemini, elastikiyetini korumaya destek olur.

Kırmızı Meyve ve Sebzeler: Ahududu, böğürtlen, yaban mersini, kızılcık, çilek, kiraz, elma, pancar, kırmızı kapya biber, domates gibi besinler içerdikleri güçlü antioksidanlar sayesinde kolajen üretimini uyarırlar.

Sülfür bileşenleri içeren besinler: Sarımsak, kereviz, zeytin, tofu, soğan, pırasa, salatalık, muz gibi sülfür içeriği olan sebzeler ve meyveler vücuttaki kolajen üretimini artırır.

kolajen serum
kolajen hapı kullananlar kadınlar kulübü
farmasi kolajen kullananlar
sıvı kolajen kullananlar
hidrolize kolajen
kolajen hap
hud kolajen
toz kolajen
kolajen tablet
suda kolajen kullananlar
kolajen peptit
kolajen krem
ogx dolgunlaştırıcı biotin & kolajen şampuan
evde kolajen yapımı
voonka kolajen kullananlar
day2day kolajen
osman müftüoğlu kolajen
venatura kolajen

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.