Kızıl Hastalığı Nedir, Kızıl Hastalığı Belirtileri, Kızıl Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

0 205

Kızıl Hastalığı A grubu beta hemolitik streptokok bakterilerinin neden olduğu bir enfeksiyon hastalığı olup tedavisi yapılabilen hastalık türüdür. A grubu beta hemolitik streptokok bakterilerinin enfeksiyona yol açtığı hastalık olan kızıl hastalığı step Boğaz enfeksiyonudur. A grubu beta hemolitik streptokok bakterileri ağız ve burun boşluğunda yaşamaktadır. Bu hastalıktan dolayı vücutta parlak kırmızı renkte döküntüler görülmektedir. Bu yüzden de bu hastalığa kızıl hastalığı denmektedir. Kızıl hastalığı bulaşıcı bir hastalıktır. Belirtileri başlamadan yaklaşık 5 gün önce bulaşmaya başlayan kızıl hastalığı; hapşırma, öksürme, tükürük ile ortaya çıkan damlacıklar ile temas edilmesi durumunda bulaşmaktadır. Kızıl hastalığı olan kişinin, tükürüğü, öksürüğü ya da hapşırması sonucu çıkan damlacıklara temas eden kişilerin ellerini yüzüne, ağzına, burnuna ya da gözlerine dokunması sonucunda Kızıl hastalığına yakalanmaktadır. Kızıl hastalığına sebep olan A grubu beta hemolitik streptokok bakterileri, yiyecek ya da içecekler ile de bulaşmaktadır. Bu yüzden de kızıl hastalığı olan kişiler ile temas edilmemeli ve ortak eşya kullanılmamalıdır. Kızıl hastalığı olan kişilerin deri döküntülerine temas edilmesiyle Kızıl hastalığı bulaşmamaktadır. Bakteriler deri döküntülerinde değil vücuttadır. Deri döküntüleri sadece hastalık sebebiyle oluşan bir belirtidir.

Kızıl Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Kızıl hastalığı belirtileri A grubu beta hemolitik streptokok bakterilerinin vücuda girmesinden yaklaşık 4 gün sonra ortaya çıkmaktadır. Kızıl hastalığında görülen ilk belirtilerden biri kriptik tonsilittir. Kriptik tonsilit, bademciklerde kızarıklık üzerinde beyaz ya da sarı beneklerin olması ve ağrı ile şişlik yapması durumudur. Kızıl hastalığı olan kişilerde yüksek ateş belirtisi de görülmektedir. A grubu beta hemolitik streptokok bakterilerinin bulaşmasından yaklaşık 1 gün sonra döküntü görülmeye başlanır. Döküntü, kızıl hastalığı olan kişilerde en çok görülen belirtidir. Bu belirti hem çocuk hastalarda hem de yetişkin hastalarda görülmektedir. Bu döküntü başta leke gibi görünür ancak daha sonra pürüzlü bir görünüm alıp döküntü olmaya başlar. Döküntüler kırmızı renktedir. Bu yüzden de hastalığa kızıl hastalığı adı verilmiştir.

Kızıl hastalığı olan kişilerde en çok görülen durum kırmızı döküntülerdir. Bu döküntüler boyunda, kaşık bölgesinde ve koltuk altında başlamaktadır. Daha sonra bu döküntüler ve lekeler tüm vücuda yavaş yavaş yayılmaktadır. Döküntüler yüzde görülmemektedir. Hastalığa yakalandıktan 1 hafta sonra bu döküntüler azalmaya başlar. Bu döküntülerden dolayı ciltte soyulmalar oluşabilmektedir.

Kızıl hastalığına yakalandıktan sonra ilk günlerde dilde beyazlaşma olmaktadır. Çilek dili denilen bu belirti dilin iltihaplanması ile oluşur. Bu belirti çok yaygın görülmeyen bir belirtidir. Titreme, mide bulantısı, kusma, karın ağrısı, halsizlik, boyun bölgesinde şişlik ve ağrı, yutma güçlüğü kızıl hastalığında en sık görülen belirtilerdir.

Kızıl Hastalığı Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kızıl hastalığı tedavisi antibiyotik ile yapılmaktadır. Aşısı olmayan kızıl hastalığı, A grubu beta hemolitik streptokok bakterilerinin sebep olduğu bir hastalık olduğu için tedavide antibiyotik kullanılmaktadır. Antibiyotik kullanımı doktorun izin verdiği süre boyunca kesintisiz kullanılmalıdır. Eğer daha az sürede kullanılırsa hastalık devam etmektedir. Ağrı’nın azaltılması için, diğer belirtiler için ve döküntüler için doktor farklı ilaçlar da verebilmektedir. Doktor tavsiyesine göre hastanın bu süreçte dondurma yemesi de tavsiye edilmektedir. Hasta bu süreçte daha dikkatli olmalı ve kullandığı eşyaları kişisel olarak kullanmalıdır. Aksi takdirde çevresindeki kişilere de bulaştırabilir.

Kızıl Hastalığı Tanısı Nasıl Konulur?

Kızıl hastalığı tanısı doktorun muayenesi sonucu anlaşılır. Doktor Boğazı ve vücudu inceler. Kızıl hastalığı belirtisi varsa hastadan Boğaz kültürü ister. Alınan örnekler laboratuvarda incelendikten sonra kızıl hastalığı tanısı konulur.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.