Kırmızı Köz Biberin Faydaları Nelerdir? Kırmızı Biberin Zararları? Köz Biberi Tarifi? Nasıl Tüketilir?

0 8

İçeriğinde yüksek oranda A vitamini barındıran kırmızı biber, gözden cilt sağlığına kadar vücudu destekleyen kuvvetli bir besindir. Sıklıkla közlenerek tüketimi tercih edilen kırmızı biber hakkında merak edilenleri sizler için araştırdık. Şifalı besinler arasında ilk sırada yer alan kırmızı biber, aynı zamanda sindirimi düzenler. Peki Kırmızı köz biberin faydaları nelerdir? Köz biberi yoğurt ile karıştırıp yerseniz…

Patlıcan ailesine mensup kırmızı biberin asıl vatanı Güney ve Orta Amerika’dır. Burada kırmızı bibere, yıllık biber derler. Nedeni ise; bitkisinin bir yılda yetişmesinden dolayıdır. Sıcak ve kuru iklimlerde yetişen ve çokça güneş ışını isteyen kırmızı biber tam bir D vitamini deposudur. Güneşten aldığı tüm yararlı ışınları depolayan kırmızı biberin acısının düşürülmesi için közlenir. Ancak közlenmesine rağmen özelliği kaybetmeyen kırmızı biber yoğurt ile beraber bitirildiğinde yemek borusu gibi ciddi kanser hastalıklarını önler. Bunun yanı sıra mide ekşimesine hazımsızlığa ve kabızlığa iyi gelir. İçerdiği kapsaisin maddesi ona acı özelliğini verir. Bu madde ateşe maruz kaldığında etkisi azalır. Ayrıca direk bitirildiğinde ciddi bir yanma hissine neden olur. Yetiştirilme kültüründe bazı yörelerde acısız bir biçimde yetiştirilir. 

köz biber

İçerikler

KIRMIZI KÖZ BİBERİN FAYDALARI NELERDİR?

Yapılan araştırmalarda içerdiği maddelerin kanserli hücrelerin oluşumunu önlediği tespit edilmiştir. Vücutta bazı nedenlerden dolayı mutasyona uğramaya meyilli hücrelerin yapısını koruyan kırmızı biber, bağışıklık sistemini de güçlendirerek hastalıklara karşı vücudu korur.

Antioksidan yönünden zengin olan kırmızı biber, kan dolaşımını hızlandırarak kötü kolesterol düzeysini düşürür. Hızlanan kan dolaşımı tansiyonun yaşanmasını önleyerek felç dibi ciddi rahatsızlıkların yaşanmasını önler.

kırmızı köz biberin faydaları

Yüksek bir lif kaynağı olduğundan sindirimin sağlıklı bir biçimde çalışmasında yardımcı olmaktadır. Bağırsakları temizleyerek kabızlığın yaşanma riskini azaltır. Ayrıca prostat kanserini önler. Yapılan bazı çalışmalarda mide asidini dengeleyerek ülserin yaşanma riskini azalttığı tespit edilmiştir. 

Hormonların çalışmasını destekleyerek, stres ve uykusuzluk gibi problemlerin yaşanmasını önler.

Vücuttan biriken yağı enerjiye çevirerek kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Yoğurtla bitirildiğinde uzun süre tokluk hissi verir.

kırmızı biberin faydaları

Kemik ve kes ağrıları için birebir fayda sağlayan besinler arasında yer alır. Kalsiyum yönünden zengin olduğundan ileri yaşlarda görülme ihtimali olan kemik erimesi yahut romatizma gibi hastalıkları önler.

A vitamini yönünden zengin olan kırmızı biber, göz sağlığı içinde ideal besinler arasındadır. Görme kaybına neden olan sarı noktanın sağlığını korur.

Mevsim geçişlerinde yaşanan üst solunum yolları hastalıklarının tahrip ettiği boğaz ve sinüs yollarının onarılmasında etkili olan kırmızı biber, bronşları açarak solumun yollarının daha sağlıklı çalışmasını destekler.

kırmızı köz biberin kalbe faydası

B kompleksi yönünden zengin olan kırmızı biber beyin içinde mucize bir besindir, Unutkanlık ve konsantre eksikliği gibi gelişim çağından başlayan hastalıkları önler.

Vücudun günlük ihtiyacı olan E vitaminin yüzde 50’sini karşılar. Bu sayede cildin yenilenmesinde yardımcı olmaktadır. Virüs ve mikropların oluşumunu önlediğinden sivilce ve akne oluşma ihtimalini düşürür. 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.