Ispanak Nedir? Ispanağın Faydaları Nelerdir? Ispanak Zararları? Ispanak Yemek?

0 46

Faydası yönünden çizgi filmlerine bile konu olmuş olan ve demir yönünden zengin olan ıspanak hakkında bilinmeyenleri sizler için araştırdık. Kemik yapısını güçlendirmeden konsantreyi artırmaya kadar faydaları olan ıspanak aynı zamanda cilt sağlığını da korur. Vücut sağlığı için tüketilmesi gereken mühim besinlerden biridir. Peki Ispanağın faydaları nelerdir? 7 gün boyunca ıspanak yerseniz ne olur?

Ispanak karoten-B maddesi açısından zengin olan nadide besin kaynaklarındandır. Ayrıca içerisinde bol miktarda A, C, K ve E vitaminlerini barındırmasının yanı sıra manganez, demir, magnezyum ve bakır gibi maddeleri de bol miktarda içermektedir. Eski çağlardan beridir alternatif tıpta şifa bitkilerinden biri olarak da kullanılmıştır. Tiamin ve niasin maddeleri vücudumuzda hasara uğramış hücreleri yeniler. Yapılan araştırmalarda uzman kişiler 7 gün boyunca belli miktarda ıspanak yemenin vücudumuza birçok fayda sağladığını gözlemlemişlerdir. Asya kıtasında İpek ve Baharat yolu ile tüm dünyaya yayılan ıspanak doğada demir yönünden en zengin bitkidir. Bitki olmasına rağmen yemek ve salatalarda sık sık tüketilir. Ispanak sağlığın yanı sıra cilde de faydası var. Özellikle 11. yüzyıldaki kadınlar ıspanaktan elde ettikleri maskelerle cilt bakımı yaparlarmış. Ayrıca vücuttaki cilt hastalıkları içinde sıcak suyun içine atılır o suda yarım saat beklenirmiş. Tıbbı tedavide sıklıkla kullanılan ıspanağı uzman kişiler hamile ve gelişim çağındaki bireylerin tüketmesi gereken mühim bir besin olduğunu vurguluyor. 

ıspanağın faydaları

ISPANAĞIN FAYDALARI NELERDİR?

İleri yaşlarda görülme olasılığı yüksek olan kemik erimesini önler. Kemiklerin ve kasların yapısını güçlendirir. 

İçerdiği magnezyum aracılığıyla metabolizmanın hızla çalışmasını sağlar. Bu sayede diyet yapanlar için ideal bir besindir.

Kandaki hücrelerin düzeysini düzenleyerek yüksek tansiyon yahut kötü kolesterol gibi sağlık poblemlerina neden olmasını önüne geçer.

pişirilerek tüketildiği gibi çiğ halde de tüketilebilir

Herkesin bildiği en yaygın faydası kansızlığı önlemesidir. Vücuttaki demir düzeysini dengeleyerek emilimi sağlar. Bu sayede beyin sağlığına da destek olur. Sinir hücrelerini güçlendirerek beynin fonksiyonlarını artırır. Unutkanlık gibi hastalıkları önler.

K vitamini yalnızca kemikleri değil aynı zamanda diş minesini de güçlendirerek diş kaybını önler.

Cilt sağlığı için gerekli olan A,C,E ve K vitaminleri yönünden zengin olduğundan yaşlanmayı geciktirir. 

Vücutta bulunan hücrelerin yapısını koruduğundan kanser hastalıklarının yaşanmasını önüne geçer.

diyet yapmak isteyenler için ıspanak salatası

7 YEDİ GÜN BOYUNCA YERSENİZ NE OLUR?

Ispanak, kalori ve yağ oranı az olduğundan diyet listelerinde yerini alan bir besindir. Aynı zamanda içerdiği lif bağırsak ve mide faaliyetlerini olumlu etkilediğinden sindirimi kolaylaştırır. Kabızlık sorununun yaşanma riskini azaltır. Ancak uzman kişiler gün içerisinde belli bir miktarda tüketilmesi gerektiğini vurguluyor aksi takdirde fazla tüketilen ıspanağın ishale neden olabileceğini belirtiyor.

Kabızlık

Flavonoidler maddesi açısından zengin olan nadir besin kaynaklarından biri olan ıspanak, yağlı ve karbonhidratlı yiyeceklerin vücutta arttırdıkları zararlı toksin oranını azaltır. Yapılan araştırmalarda ıspanağın cilt ve mide kanserine neden olan zararlı hücrelerin oluşmasını engellediği de ortaya konmuştur.

Ispanak maske

Günümüzde bilgisayar, televizyon ve telefonların ışıklarından kaynaklı yaşanan göz rahatsızlıklarına da iyi gelen besinlerden biridir. Özellikle bozulan retinanın ışığı kırmadan sarı noktaya geçmesi ile oluşan astigmat rahatsızlığının riskini azaltır. 

Göz

Süt ve süt ürünlerine alerjisi olan bireylerin protein eksikliğini gidermede alternatif besinlerden biridir. İçerdiği K vitamini kemik sağlığını korur. Ayrıca kas dokularında meydana gelen kollajen eksikliğini de giderir. Özellikle 7 gün boyunca çiğ bitirildiğinde etkisi daha fazladır. 

Kemik ağrısı

Vücudun oksijen ve su oranının azalmasına bağlı demir eksikliği meydana gelir. Demir eksikliği de bünyenin zayıflamasına neden olur. Doğada demir açısından en zengin besinlerden biri olan ıspanak bu eksikliği gidermede etkilidir. Bazı uzman kişiler günde bir tabak tüketilen ıspanağın kırmızı etin yerine geçtiğini belirtiyor. 

Demir eksikliği

ISPANAĞIN ZARARI VAR MI?

Aşırı bitirildiğinde vücuttaki enzimleme oranını artırarak asitlenmeye neden olur. Bu da ıspanak zehirlenmesine yol açar. Bunun yanı sıra gaz sıkışmasına ve karın şişkinliğine neden olur. Ayrıca bağırsakların özelliğini hızlandırarak ishal yapar. Uzmanlar gut gibi hastalığa sahip olan bireylerin kontrolle tüketmesini söyler. Böbreklerdeki kalsiyumu artırdığından aşırı sıvı kaybına yol açar. 

ıspanak besin değeri

Daha fazlası için Sağlık sitemizi ziyaret edin.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.