Gülüşünüzü Zirkonyum İle Yenileyin

0 59

Gülüşünüzü Zirkonyum İle Yenileyin Gülüşünüzden memnun değilseniz, zirkonyum uygulaması ile hem daha sağlıklı dişlere kavuşabilir hem de gülüşünüzü değiştirebilirsiniz. Zirkonyum kaplama doğal diş görünümü şeklinde olan bir diş uygulamasıdır.  Porselen dişlerin ışık geçirgenliğinin olmaması nedeni ile oluşan yapay görünümü maziye erdiren zirkonyum kaplama hem ön dişler hem de arka dişlerde kullanılabilmektedir. Zirkonyum kaplama yüksek gerilme direncine sahip olmasıyla estetik, doku uyumu, doğallık ve sağlamlık anlamında günümüz dünyasında en yüksek kaliteye sahip olma özelliği tercih edilme sebeplerinin en başında gelir. Bunun yanında metale alerjisi olan hastalar için önemli bir tür olan zirkonyum diş uygulamaları hem sağlıklı hem estetik hem de uzun yıllar kullanılabilir.

Zirkonyum Kaplama Niçin Yaptırılmalı?

Dişlerin yaşa bağlı olarak beyazlıklarını kaybetmeleri ve dayanıklılıklarının azalması söz konusudur. Bunların yanında diş çürükleri ve kırıkları ile de sağlıksız ağız yapısı oluşumu meydana gelebilmektedir.

Dişlerini eski sağlığına ve görünümüne kavuşturmak isteyenler için farklı estetik diş hekimliği uygulamaları bulunmaktadır. Zirkonyum kaplama tekniği de bu uygulamalardan birisidir. Metal kaplamaların yerini almasıyla zirkonyum diş kaplama işlemi ile dişlerinin doğal haline benzemesini isteyenlere büyük avantaj sağlamaktadır. Başlıca estetik kaplama yapılması gereken durumlar şu şekildedir:

  • Kırık dişlerde
  • Eğri ve çarpık olan dişlerde
  • Dişlerde bulunan maddelerin aşırı kaybı olmuş ise
  • Kalıtsal yapı renklenme veya beyazlatılması gibi bazı operasyonlardan sonuç alınmaması gibi durumlarda
  • Ayrık olan dişlerde, önceden işlem görerek kesilmiş dişlerde, metal destekli köprü veya kaplama bulunan dişlerde uygulanmaktadır.

Baskı ve gerilmeye karşı oldukça dirençli olması nedeni ile eski diş formuna kavuşmak isteyenler için mutlaka tercih edilmesi gereklidir. Doğal diş yapısına en uygun kaplama türü olması nedeniyle de büyük avantaj sağlamaktadır.

 

 

Zirkonyum Kaplama Tedavi Süreci

İlk muayene sonrasında uygulama yapılacak diş sayısı, deformasyon boyutu, dişlerin ihtiyacı sonucu uygulanacak diğer tedavi uygulamalarına ve kaplamaların tasarım ve yapıştırılma aşamalarına göre tedavi planı oluşturulur ve bilgilendirilmesi yapılır.

Zirkonyum Kaplama Tedavi Aşamaları

Geçtiğimiz yıllarda zirkonyumun sert bir malzeme olması yüzünden işlenemediği için diş hekimliğinde kullanımını engellemiştir. Ancak gelişen diş hekimliği teknolojisi ile son yıllarda kolaylıkla işlenmeye ve kullanılmaya başlanmıştır.

  1. Zirkonyum kaplama işlemi ile ilgili ilk olarak diş modelinin çıkarılması işlemi yapılır. Alınan ölçüler dahilinde dişler kesilir ve dişlerin üç boyutlu yapısı tarayıcı aracılığıyla bilgisayara aktarılır.
  2. Bu alanda kullanılan sistem ile zirkon şeklinde bloklar hazırlanır ve böylece dişlerin alt yapısı oluşturulur.
  3. Zirkonyum bu oluşturulan bloklara aktarılır ve dişlere son şekilleri verilir. Ardından fırınlama işlemine geçilir.
  4. Fırınlama işleminin yapılmasının ardından zirkonyum diş kaplaması için alt yapılar üzerine önceden ayarlanmış porselenler eklenir ve çalışma bitirilir.
  5. Dişler üzerine yapıştırılan zirkonyum kaplama ile prova çalışmaları yapılır ve ağız içinde herhangi bir sorun oluşturup oluşturmadığına bakılır. Bir sorun varsa yeniden gözden geçirilir. Herhangi bir sorun yok ise dişlere sabitlenir ve kullanılmaya başlanılır.

Zirkonyum Kaplamaların Bakımı

Zirkonyum kaplama temizliği için farklı bir temizleme türüyle yapmanıza gerek yoktur. Kaplamadan önceki temizlik işlemleriniz aynısını devam ettirebilirsiniz. 6 ayda bir doktor kontrolü ile oluşabilecek uyum sorunlarını gözlemlemek gerekmektedir. Genel olarak ağız sağlığına önem gösterildiği sürece zirkonyum kaplamanız herhangi bir zarara uğramaz.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları

Zirkonyum diş fiyatları her hastaya göre farklılık göstermektedir. Dişlerin kırık ve deformesinin boyutları, tedavinin büyüklüğü, kullanılabilecek yan teknikler, hastanın dişlerindeki kırık ve deforme boyutları zirkonyum kaplama fiyatlarını belirleyen temek unsurlar olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.