Gebelik Hesaplama Nedir? Gebelik Nasıl Hesaplanır?

0 67

Gebelik hesaplama; anne adaylarının gebeliklerini kesin olarak öğrendikten sonra, muayenelerini yapan doktorlarca yapılan ilk iş, gebelik hesaplamasıdır. Gebelik; hekimlerce haftalık olarak yapılacak olan bu hesaplama, 40 haftalık gebelik sürecinin başladığı tarihi ve doğumun muhtemel tarihini belirlemek için yapılır. Burada doğum tarihini muhtemel olarak ifade ettik çünkü gebeliğin ne zaman sonuçlanacağı, anne adayının yaşı, kilosu ve varsa önceki gebeliklerinin süresi gibi birçok etmene bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Hamile olduğunuzu öğrendiğiniz an başlayan heyecanınıza hemen sonrasında müthiş bir öğrenme süreci eşlik eder. Yaklaşık olarak 9 ay 10 gün sürecek olan bu süreçte sizin ve bebeğinizin neler yaşayacağı hakkında fikir sahibi olmanız için bazı şeyleri araştırmanız gerekecektir.

Gebelik Nasıl Hesaplanır?

Gebelik nasıl hesaplanır; gebeliğin süresi veya bebeğin kaç haftalık yada aylık olduğu, annenin son adet döneminin ilk gününden itibaren hesaplanmaya başlanır. Gebeliğin kesin tarihi neredeyse hiç bilinmediğinden, son adet döneminin ilk günü bebeğin kaç haftalık olduğunu ölçmek için kullanılır. 1 aylık denilir. 2 ay bitmiştir.

Gebelik Hesaplaması Neden Önemlidir?

Gebelik hesaplaması neden önemli; bebeğin ve anne adayının sağlık durumunun takip edilerek oluşabilecek herhangi bir problemde müdahale edebilmek, gebelik sürecinde belli dönemlerde yapılacak olan test ve işlemleri zamanında yapabilmek, cinsiyetin öğrenileceği tarihi belirlemek ve benzeri sebeplerden dolayı gebelik hesaplaması oldukça önemlidir. Zira gebelik sürecinde annenin gereken şekilde ve düzeyde beslenmesi, gerektiğinde takibini yapan doktorun önerdiği şekilde ek vitamin, mineral ve gıda takviyesi kullanması gerekir.

Ne Zaman Anne Oluyorum?

Ne zaman anne oluyorum; gebeliği öğrenmenin, eczanelerde satılan hamilelik testleri, kandaki progesteron adı verilen ve gebelik sürecinde artış gösteren hormonun ölçümü ve ultrason muayenesi gibi birden fazla yolu bulunur. Ancak gebeliğin ne zaman başladığını ve ne zaman doğumun gerçekleşeceğini belirleyen uluslararası bir standart vardır. Bu yüzden gebelik muayenesi için gidildiğinde hekim ilk olarak son adet kanamasının başlangıç tarihini sorar. Çünkü gebeliğin başlangıç tarihi son adet kanamasının ilk günü olarak kabul edilir.
Peki neden döllenme tarihi değil de son adet tarihi baz alınır? Doğal yollarla döllendiğinde yumurtanın tam olarak hangi tarihte döllendiğinin bilinmemesi, gebeliğin tam tarihinin tespitini oldukça zorlaştırdığından dolayı böyle bir standart belirleme yoluna gidilmiştir. Bir başka deyişle, sonradan sperm ile döllenecek olan kadın üreme hücresi yumurtanın ilk oluşmaya başladığı yani aslında anne adayının vücudunun gebeliğe ilk hazırlandığı evre bu dönem olduğu için gebeliğin ilk başlangıcı son adet başlangıç tarihi olarak kabul edilir.

Gebeliğin İlk Haftası

Gebeliğin ilk haftasında anne vücudunda meydana gelen değişimleri şu şekilde sıralayabiliriz; Endometrium (Rahim duvarı) kalınlaşır ve salgılanan progesteron hormonunun etkisiyle bir miktar kanla birlikte vajinadan dışarı atılır. Böylece rahim yenilenerek yumurta hücreleri olgunlaşmaya başlar. İlerleyen dönemde spermin yumurtayı döllemesiyle birlikte heyecanlı, karmaşık, mucizevi bir değişim, gelişim dönemi başlar.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.