Estetik Cerrahiden Sonra İyileşme Süreci İpuçları 

0 182

Estetik yaptırdıktan sonra iyileşme süreci bazı alınacak basit önlemlerle kolay bir hale gelebilir. Yapılan ameliyat süresince doktorunuzun önerilerine dikkat etmelisiniz.Burun Ameliyatı Sonrası İyileşme Süreci burun bölgesinde yapılan estetik ameliyat ardından çok sert hareketlerle eğilip kalkmamalı, sert sporlardan uzak durulmalıdır.  Özellikle ilk dönemlerde burun bölgesini yukarıda tutmaya ve çok aşağı eğmemeye dikkat etmelisiniz. Spor yapanlar birkaç hafta geçtiğinde yeniden eski düzene devam edebilir. Fakat zorlamamak gerekir. Zorlama olduğunda burun bölgesinde kanamalar olabilir, ayrıca bazı hastalarda istenmeyen sorunlara rastlanabilir.

İyileşme Sürecinde Sabırlı Davranmak

Yapılan bir estetik ameliyatla iyileşme süreçlerinde sabırlı olmalısınız. Estetik cerrahi yapılırken vücudunuzda kontrollü yara açılır ve bunun iyileşirken şişlik ve cilt rengi değişimi sürecinden geçmesi normal bir durumdur.

Genel anlamda ameliyat izlerinin geçmesi için iyi bir ruh hali gerilimle karşılaştırıldığında daha avantajlı bir sonuç olacaktır. Yüksek stres seviyesi olan kişilerde şişliklerin ve iyileşmenin gecikmesi olasıdır. İyi ruh hali tüm hastalıklarda olduğu gibi artılar sunar.

Başka Hastalıklar Varsa Süre Uzayabilir

Estetik ameliyatı bittiğinde başka hastalıklarınızın olması iyileşme sürecini uzatan bir etkendir. Bu açıdan var olan diğer tedavilerinize düzgün şekilde aksatmadan devam etmelisiniz.

Ameliyat Yaralarını Çabuk İyileştiren Yiyecekler

Protein içeren yiyeceklere odaklanmak en kolay besin çözümü olarak düşünülebilir. Proteinlerin içinde yeni hücre oluşturan maddeler vardır. Kas ve deri yapınız bu açıdan daha hızlı bir iyileşme sürecine girecektir. Özellikle yumurta, işlenmemiş et tüketimi, balık gibi besinlere odaklanmalısınız.

Ameliyat sonrası nasıl beslenmeli sorusuna verilecek en önemli diğer yanıt bolca su içmeniz… Suyun içerisinde zararlı maddeleri hızlıca vücuttan atan ve yenilenme oranını artırıcı oksijen bulunuyor. Suyu tüm hastalıklarda hızlı iyileşme içeceği olarak benimseyebilirsiniz.

Çevresel Destek Alın

Estetik ameliyat sonrası iyileşme esnasında çevre desteği almalısınız. Hareket etmekte zorluk çekenler için bu ekstra önemlidir. Bir iki gün bunu yaparak kendinizi zorlamamış olursunuz.

Zararlı Alışkanlıklar Bırakılmalı

Ameliyat sürecinde iyileşmeyi geciktiren en belirgin faktör sigara ve alkol gibi kana etki eden maddelerdir. Kan yapısında zararlı madde olunca kendisini yenileme hızı azalır ve süreç uzar.

Yüz Cerrahisinde Buz Torbaları

Zorlu yüz estetiği ameliyatından sonra buz torbalarıyla kan akış hızınızı artırmak ve şişlikleri renk değişimini kolayca iyileştirebilirsiniz. Vücut şekillendirme ameliyatlarını olanlar da benzer şekilde soğuk buz torbalarını kullanarak düzenli olarak iyileşene kadar bunu sürdürebilir.

Korse Kullanımı

Bel bölgesindeki yağlara yönelik yapılan işlemlerde korse ile düzlüğü ve kolay şekillendirmek mümkündür. Korseyi çok dar olmayacak şekilde ama bele destek veren biçimde kullanabilirsiniz.  Göğüs bölgesi korsesi de aynı şekilde değerlendirilmelidir.

Geçirdiğiniz estetik ameliyatı ardından kişiye göre değişen durumlar görülebiliyor. Hassasiyetler ve genetik yapı da bu süreçte etkili denebilir. Dolayısıyla doktor önerileri ekstra önem kazanır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.