Erkeklerde Meme Küçültme (Jinekomasti)

0 69

Kadınlarda olduğu gibi erkeklerde meme küçültme işlemi de yapılabilmektedir. Erkeklerin meme dokusunda büyüme olduğunda jinekomasti olarak adlandırılır. Fakat meme dokusunda büyüme yoksa ve yağlanma söz konusu ise pseudojinekomasti olarak adlandırılır.

Erkeklerde meme büyümesi farklı nedenlerden dolayı olabilmekte. Hormonal nedenlerden kaynaklanabildiği gibi, birtakım ilaç kullanımları ve karaciğer bozuklukları gibi nedenlerden ortaya çıkabilir.

Sıklıkla yapılan kan testlerinde yada normal muayenede bu durumu anlamak biraz zor olabilir.  Erkeklerde meme büyümesine neden ne olursa olsun bu erkeklerde büyük bir kaygıya ve utanca neden olur. Bu durum yapılan diyetler ile yada sporlar ile geçmez. Tek bir yolu vardır meme dokusunun yada yağ dokusunun alınmasıdır. Yada mümkün ise bu dokulardan az miktarda kalabilir. İleriye dönük kalıcı sonuçlar hedeflenmektedir.

Erkeklerde Meme Küçültme İçin Yapılan Konsültasyon

İlk olarak hekim kişinin genel sağlığını ve daha önceden geçirilen operasyonlar hakkında bilgi sahibi olmak ister. Sağlık öyküsü hakkında detaylı bilgiler edinir. Bunların yanında kullanılan hormon ve vitamin gibi bilgilerde sorgulanmaktadır. Buna bir örnek vermek gerekirse vücut geliştirme ile ilgilenen erkekler anabolik steroid kullanılırlar, buda meme büyümesine neden olabilir. Hekim her soruyu ayrıntılı olarak yanıtlayarak, işlem sonrasında da nelere dikkat edilmesi gerektiğini ayrıntılı olarak aktaracaktır.,

Erkeklerde Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

İşlem hastaya genel anestezi uygulanarak yapılmaktadır. Operasyon iki şekilde uygulanabilir. İlk olarak hekim areola etrafında bir kesi oluşturur ve bu bölgeden yağ ile meme dokusunu vücut dışına alır. Bu işlemde herhangi bir iz kalmaz.

Bunun dışında en çok kullanılan teknik ise memelerde olan fazla dokunun eritilip vücut dışına çekilmesidir. Bu teknik ile fazla olan dokular parçalanır ve özel kanüller yardımı ile vakumla çekilir. İşlem sonrasında hiçbir iz kalmayacaktır. Ayrıca lazer ile yağ dokusunu parçalayıp çekme yapılabilirken, ultrasonik şekilde doku ve yağ parçalanarak tedavi sağlanabilir. Bazı durumlara bu iki teknik aynı anda kullanılabilir. Buna hekim karar verecektir.

Ameliyat Sonrasında İyileşme Dönemi

  • İşlemden sonra bazı sertlik hissedilebilir. Bu durum en fazla bir ayda azalarak tamamen ortadan kalkacaktır. Azda olsa ağrı olacaktır. Ağrı kesiciler ile rahatlıkla kontrol altına alınabilir bu ağrılar. Kanama riski olduğu için aspirin kullanılmamalı.
  • Hızlı bir şekilde toparlanma olur. Alınan memenin dokusu üstünden olan deri hızlı olarak kendisini toparlayarak iyileşecektir.
  • Sıklıkla hastalar işlemden sonra 2 ile 7 gün aralığında çalışmaya başlarlar. Bu mesleğe göre değişebilir.
  • Özellikle yüzme ve ağır efor gerektiren spor ve egzersizlere bir ay ara verilecek dikkat edilmelidir.
  • Reçete edilen antibiyotikler düzenli olarak kullanılmalıdır. Enfeksiyon riski her zaman vardır ama bu işlemde risk azdır. Ancak her ihtimale karşı antibiyotik kullanılmalıdır.

Çok sık olmasa da bazı durumlarda sadece yağ alma ile tedavi edilen kişilerde ikinci bir işlem ile doku alınması işlemi de yapılabilir. Bazen büyük meme dokusu alınmasından sonra iz istenmeyebilir. Bu gibi durumlara ilk işlemden sonra şişliklerin inmesi beklenir ve ardından tekrar plan yapılır.

Ameliyat Sonrası Oluşabilecek Komplikasyonlar

Erkeklerde meme küçültme ameliyatından sonra kan birikmesi erken fark edilirse kolay şekilde kontrol altına alınabilir. Enfeksiyon ise erken dönemde ortaya çıkar, çok nadir görülür. Ancak antibiyotikler ile kontrol altına almak mümkündür. Meme büyüklüğünün sürekli olarak kendisini koruması yalnızca yağ alma tekniği ile mümkündür. Meme dokusu cerrahi teknik ile çıkarılınca düzelme olacaktır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.