Dermal Dolgu İşlemi Düzeltilebilir mi?

0 80

Dermal Dolgu İşlemi Düzeltilebilir mi?

Dermal dolgu uygulamaları cilt yüzeyindeki kırışıklıkların ve ince çizgilerin giderilmesini sağlar. Dermal dolgu uygulaması beklendiği gibi sonuçlanmazsa dolgu maddelerinden kurtulmak mümkün mü sorusunun cevabını yazımızda bulabilirsiniz.

Dermal dolgu uygulamaları vücudun pek çok farklı bölgesine yaptırılabilir. Alın, yanak, çene, el sırtı, dudak üzeri, şakak vs. dermal dolgu yaptırılabilen bölgeler arasında yer alır. Bu bölgelere yaptırılan bazı uygulamalar hastaların beklentilerini tam olarak karşılayamayabilir. Bu durumda işlemin geri alınıp alınamayacağı hastalar tarafından merak konusu haline gelmiş durumdadır.

Dermal Dolgunun Düzeltilmesi Mümkün mü?

Uygulama sonucunda karşınıza çıkan sonuçtan memnun kalmadığınızda görünümün düzeltilmesi mümkündür. Tecrübeli bir estetik cerrahın uygulayacağı doğru yöntemler üzerinden dermal dolgunun beklenen üzere sona ermesi sağlanabilir. Ancak uygulama sırasında kullanılan dolgu malzemeleri ve tekniklerinin de bu konuda bir hayli önemli olduğunu belirtmek gerekir.

Kimler Yaptırabilir?

Dolgunun uygulandığı bölgedeki deformasyona bağlı olarak düzeltmenin sonuç vermesi altı haftaya kadar sürebilir. Operasyon öncesinde bölgenin doğru bir şekilde analizinin yapılması şarttır. Lokal aneztesi altında yapılan düzeltme uygulamalarının yaklaşık olarak yarım saat sürdüğü bilinir. Bölgedeki simetriyi bozmadan dolgunun düzgün bir şekilde çıkarılması herhangi bir yara oluşumunu engeller. Daha sonrasında ise uygulanan özel pansumanla birlikte iyileşmenin yedi gün içinde tamamlanması beklenir.

Doğru Uygulamaya Karar Vermek

Dermal uygulama sırasında enjekte edilen dolgu maddeleri geçici bir yapıya sahiptir. Belirli bir süre aralığında uygulamanın yeniden yapılması gerekir. Aynı şekilde beklentiye hitap etmeyen uygulamalarında bu süre zarfının sonunda eski haline döneceğinin altını çizmek gerekir. Bu durum gerçekleştiğinde ise hastalar dilerse farklı bir tedavi seçeneğinde karar kılabilirler. Ancak ağrı ve sızı gibi çeşitli durumlar yaşanıyorsa en kısa süre içinde doktora bu durumu bildirmek gerekir. Bu tarz sorunların görülmesi genel olarak enfeksiyon kaynaklı olduğundan dolayı acil müdahale gerekmektedir.

Doğru Seçim Yapmaya Özen Gösterin

Dolgu enjeksiyonun ilk seferde doğru kişilerce doğru yöntemler üzerinden yapılması beklenen sonuçlar almayı kolaylaştırır. Bu nedenle dermal dolgu uygulamasını yapacak olan kişiyi doğru seçmeli ve tecrübeli doktorlardan yardım almalısınız. Nitelikli ve tecrübeli uzmanlar doğru yöntemler üzerinden dermal dolgu uygulamasının başlamasına aracı olabilir. Özellikle dermal dolgu uygulaması öncesinde uzunca bir süre uygulamanın yaptırılacağı kişileri ve yeri araştırmanız doğru bir hamle olacaktır.

Dolguda Kullanılan İlaçlar ve İçeriği

Dermal dolguların içeriğindeki etken maddelere göre güçleri ve sürelerinde değişiklikler görülür. Bu konuda en iyi dolgunun ise hyaluronik asit etken madde içeren dolgu ürünleri olduğu bilinmektedir. Bu tarz ürünler haciminden bin kat fazla suyu barındırır. Bu durum ise cildin yapısını korumasını, sıkı gözükmesine ve çeşitli faydalar sağlamasına aracı olur. Ciltteki pek çok sorun bu asitin eksikliğinden dolayı ortaya çıkmaktadır. Bu maddenin cilde enjekte edilmesinden sonra cilt yapısında düzelmeler ortaya çıkarken, cildin aradığı maddelerde alındığından dolayı daha sağlıklı bir cilt yapısı görülebilir.

Dolgunun Etkileri

Dolgu uygulaması bazen kızarıklık, ağrı ve şişme gibi yan etkileri beraberinde getirebilir. Bunlara ek olarak çok nadiren enfeksiyonlarda hastalardan duyulabilmektedir. Bu nedenle alanında uzman tarafından dolgu uygulamasının yapılması büyük önem taşır. Dolgu uygulaması yeterli doz ve uygun yöntem seçilerek yapıldığında etkisini gösterir. Bazen yetersiz miktarda dolgunun kullanılması dolgunun başarısına etki eder. Hasta tarafından beklenen sonuçlar alınamadığından dolayı işlemin tekrarı şart haline gelebilir. Öte yandan kullanılan dolgu maddelerinin kalitesinin de uygulama başarısını arttırdığı bilinenler arasında yer alır.

Dermal dolgu uygulamasının etkileri bu şekilde sıralanırken doğru tekniklerle yapılan uygulamalarının başarı oranının oldukça yüksek olduğunu hatırlatmak gerekir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.