Çene Botoksu Nedir?

0 124

Çene Botoksu Nedir?

Çene botoksu diş sıkma sorunu yaşayan kişilerin yöneldiği bir operasyondur. Uzun süredir devam eden diş sıkma alışkanlığı ağızdaki sert dokulara zarar verir. Bu durumdan kaynaklı olarak çene bozuklukları ortaya çıkabilir. Çene botoksu nedir, nasıl yapılır şu şekilde sıralanıyor.

Çene botoksu uygulamasının amacı çenede meydana gelen dezenformasyonların düzeltilmesini sağlamaktır. Estetik kaygı sorununu ortaya çıkaran çenedeki şekilde bozuklukları bu operasyon sayesinde çok kısa bir süre içinde çözüme kavuşturulabilmektedir.

Masseter Botoks

Masseter Botoksu, masseter adı verilen kasın yer aldığı yüzün alt bölgesinin inceltildiği bir uygulamadır. Bu uygulamada yüzün alt bölümündeki şekilde bozuklukları hedef halindedir. Bu bölümdeki kare şekli erkeksi bir görünüme yol açtığından dolayı, operasyon aracılığıyla çene küçültülerek yüzün daha orantılı bir görünüme ulaşması amaçlanır. Masseter adı verilen kasın büyük olması yalnızca estetik açıdan değil, çoğu zaman kişiye fiziksel açıdan da rahatsızlık verebilir. Bu nedenle uygulamanın hem fiziksel hem de psikolojik açıdan çeşitli faydalar sunduğu açık bir gerçektir.

Çene Küçültme

Kadın ve erkek çene yapıları birbirinden büyük farklılıklar gösterir. Erkeklerde kare yüz yapısı yüze sert bir ifade katarken, kadınlarda ince yüz şekline daha küçük bir çene yapısı uygun olmaktadır. Özellikle yüzü daha ince yapıdaki kadınlar daha ince bir çene elde etmek için masseter botoksunda karar kılıyor. Cerrahi teknikler yerine botoks ile çene küçültme tedavisinin tercih edilmesinin farklı nedenleri vardır. Botoks çeneyi inceltmek için ağrısız ve dikiş izsiz bir çözüm yoludur. Bu sayede cerrahi yöntemlere nazaran çok daha kolay bir şekilde yüz şeklini değiştirme imkanı verir.

Masseter Botoksu Avantajları

Bu botoks uygulamasında ağrı, morluk ve sızı gibi yan etkiler yoktur. Birçok hasta uygulamanın sonrasında aynı gün içinde günlük hayatına geri dönüş yapabilir. Hastalar genel olarak altı haftalık süre içinde yeni çenelerini tam olarak görebilmektedir. Bu botoks tedavisiyle çok daha uzun ömürlü ve simetrik sonuçlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle çene küçültme ameliyatları arasında en fazla revaçta olan yöntemlerden biri olarak ön plana çıkmaktadır.

Ne Sıklıkla Tekrar Edilmelidir?

Hastalara ilk uygulama yapıldıktan sonra ilave olarak farklı türden tedavilere ihtiyaç duyulmaz. Ancak daha fazla kontur hedefleyen kişiye botoks operasyonu belirli zamanlarda yeniden uygulanmalıdır. Bazı kişiler için bu botoks yöntemi uygun olmayabilir. Özellikle çeşitli diş enfeksiyonlarına sahip olan kişiler masseter botoksundan kaçınmalıdır. Masseter botoksu sonrasında hasta yemek yerken ağrı hissetmez. Ancak bir süre çeşitli şeylerden kaçınmak gerekir. Sakız çiğneme, şekerleme tüketmek ve çeşitli sert abur cuburlar çene kaslarının kalınlaşmasına ve çenenin şeklinin bozulmasına yol açabilir. Bu nedenle tedavinin ilk sürecinde bunlardan sakınmak lazımdır.

Çene Botoksu Uygulaması

Çene botoksu uygulaması mutlaka deneyimli kişiler tarafından yapılmalıdır. Zira bu bölgeye yapılan herhangi bir yanlış uygulama yüz bölgesinde ciddi asimetrik sorunların oluşumuna zemin hazırlayabilir. Uygulama noktasının özenli bir şekilde seçilmesi ve uygulamanın yalnızca tecrübeli kişiler tarafından yapılması gerekir. Botoks türünün en önemli faydası diş sıkmadan kaynaklı ortaya çıkan sorunlara kalıcı çözüm getirmesidir. Yani botoks bir nevi diş sıkma alışkanlıklarının pozitif anlamda değişmesine yol açar. Son derece basit bir uygulama olan çene botoksu tekrarlanabilen bir yapıya sahiptir. Aynı zamanda dileyenler tarafından diğer yüz estetiğiyle aynı anda yapılabilir. Bu sayede diş sıkma alışkanlığına ek olarak pek çok farklı yüz kaynaklı sorunun üstesinden de tek seferde gelinebilir.

Özetle Masseter botoksu uygulaması çene bozukluklarına kısa süre içinde kalıcı çözümler almak için tercih edilmesi gereken bir uygulamadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.