Böbrek büyümesi (Hidronefroz) nedir? Böbrek büyümesi neden olur? Böbrek büyümesi belirtileri

0 41

Nadiren görülen hastalıklardan biri olan böbrek büyümesi erken teşhis edilmediğinde ciddi farklı sağlık poblemlerina da yol açabilir. Böbreklerin işlevselliğini bozan bu rahatsızlık bazen tek taraflı meydana geldiğinde teşhisi oldukça gecikir. Peki Böbrek büyümesi (Hidronefroz) nedir? Böbrek büyümesi neden olur? Böbrek büyümesi belirtileri

Bilimsel ismi Hdironefroz olan böbrek büyümesi nadiren görülen ciddi rahatsızlıkların başında gelir. Böbrekler insan vücudunun olmazsa olmaz organlarından biridir. Uzmanlar böbreklerin sağlıklı çalışması için herkesin günde ortalama 2.5 litre su tüketilmesini önerir. Bu da özellikle böbrek kanallarının açılmasını sağlar. Su oranı artıkça işlevselliği güçlenir. Sağlıklı bir vücut için işlevselliği sağlıklı olması gereken böbreklerde meydana gelen çeşitli nedenlerden ötürü idrar birikir. İdrarın böbrek kesesinde birikmesiyle kanallar tıkanır. Bu da böbrek sisteminin işlevselliğini bozar. Genellikle böbrek ya da taşlarda oluşan taşların kanalları tıkaması sonucu da bu durum meydana gelebilir. Ters yönde akan idrar böbrek içinde birikerek büyümeye neden olur. Buna ek olarak üzüntü ve stres eklenince böbrek sinirleri ciddi hasar alır. Ciddi bir hastalık değildir. Ancak erken teşhis edilmesi gereken bir hastalıktır. Aksi halde vücudun dışarı atması gereken kirli sıvı yeniden içeride birikmesi enfeksiyon hastalıklarına kolayca zemin hazırlar. Hemen hemen her yaşta ve cinsiyette görülür. Nadiren de olsa anne karnındaki bebekte bile meydana gelebilir.

BÖBREK BÜYÜMESİ BELİRTİLERİ

– Sırt ve böbrek arasındaki boşlukta meydana gelen şiddetli sancılar

– Kokulu ve az miktarda idrar

– Vücut içinde artan enfeksiyonla sıcaklığın yani ateşin yükselmesi

– Sürekli olarak su içme ihtiyacı

– Sinirli ve stresli bir ruh hali

– Giderek azalan kilo

böbrek büyümesi farklı hastalıkları beraberinde getirir

BÖBREK BÜYÜMESİNİ ENGELLEYEN BESİNLER NELERDİR?

Güçlü bir enfeksiyon atıcı etkisi olan kiraz sapı, en etkili doğal besindir. Kiraz sapı bunun yanı sıra taş oluşumu ve birikimini de önüne geçer. Bunun yanı sıra Mısır püskülü çayı da böbreklerin işlevselliğini artırır. Kanalların açılmasını sağlar. Enfeksiyonlu hücreleri önüne geçer. Biberiye ve zencefilde bu faydalı besinler arasında yer alır.

tıkanma tek böbrekte meydana geldiğinde teşhisi zor olur

BÖBREK BÜYÜMESİNİN TEDAVİSİ NASILDIR?

Her hastalıkta olduğu gibi böbrek büyümesinde de teşhis için bazı testler gereklidir. Bunlardan en mühimsi idrar testidir. İdrar testinde artan kristal ve taş miktarı böbreklerde işlevsel bozukluğa işaret olabilir. Bunun yanı sıra  ürografi, MRI, ultrason ve sistoskopi testleri de yapılabilir. Erken tedavi ile tıkanmış kanallar hemen açılır. Bununla beraber su tüketimi artmalı. Ancak geç kalınmış bir teşhiste tedavisi muhtemel olmayan ciddi sorunlar meydana gelir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.