Atriyal Septal Defekt Nedir, Atrial Septal Aneurysm, Atriyal Septal Defekt Belirtileri Nelerdir, Atriyal Septal Tedavisi

0 92

Atriyal Septal Defekt, kalbin üst kısmında bulunan sağ ve sol kulakçıkların arasında bulunan Atriyal septum adı verilen duvarda açıklık olmasıdır. Bu açıklıktan dolayı temiz kanın bir kısmı sağ kalbe geçebilmektedir. Bu yüzden de akciğer ve kalpte zamanla büyüme gerçekleşmektedir. Doğumsal kusur sebebiyle oluşan Atriyal Septal Defektin (ASD) farklı tipleri bulunmaktadır. Halk arasında kalbin delik olması durumu olarak da bilinen Atriyal Septal Defekt (ASD) kalbin kulakçıkları arasındaki duvarda açıklık olmasıdır.

Ostiyum sekundum tip Atriyal Septal Defekt (ASD), en sık görülen Atriyal Septal Defekt tipidir. Atriyal Septal Defekt hastalarının %80’inde görülen ostiyum sekundum tip Atriyal Septal Defekt, ameliyatsız kapatılabilmeye uygundur.
Ostiyum primum tip Atriyal Septal Defekt, kalbin kulakçıkları arasında yer alan Atriyal septum duvarının ön ve alt kısmında oluşan açıklıktır. Ostiyum primum tip ASD, Atriyal Septal Defekt hastalarının %15’lik kısmında görülmektedir.
Superior sinüs venozus tip Atriyal Septal Defekt, Atriyal Septal Defekt hastalarının %5’ini oluşturmaktadır. Vena kava süperiorun giriş kısmında, sağ pulmoner venlerin sağ atriyuma bağlantısında görülmektedir.

Atriyal Septal Defekt Belirtileri Nelerdir?

Atriyal Septal Defekt belirtileri, Akciğerlerden gelen temiz kan, kalbin sol kulakçığında toplanmaktadır. Vücuttan gelen kirli kan da kalbin sağ kulakçığına dökülmektedir. Sağ ve sol kulakçığı birbirinden ayıran Atriyal septum duvarında delik olmasına Atriyal Septal Defekt (ASD) denmektedir. Halk arasında kalbin delik olması durumu olarak bilinen Atriyal Septal Defekt doğuştan gelen bir durumdur. Akciğerlerden gelen temiz kan, bu delikten sızarak kirli kanla karışmaktadır. Bu yüzden de kirli kan tekrar tekrar akciğere gitmektedir. Bu yüzden de akciğer daha çok çalışmaya başlar.
Atriyal Septal Defekt, bazı hastalarda uzun süre belirti göstermemektedir. Bu yüzden de bu hastalarda çok geç dönemde fark edilmektedir. Bu yüzden de bu hastalarda ciddi kalp problemleri yaşanabilmektedir. Atriyal Septal Defekt, deliğin büyüklüğüne göre faklı belirtiler gösterebilmektedir.
Atriyal Septal Defekt hastalarında çarpıntı, nefes darlığı, çabuk yorulma, kilo alamama gibi belirtiler görülebilmektedir. Atriyal Septal Defekt hastalarında bronşit, akciğer enfeksiyonları ve kalp yetmezliği de görülebilmektedir. Hastanın yaşına ve sağlık durumuna göre de Atriyal Septal Defekt belirtileri değişiklik gösterebilmektedir.

Atriyal Septal Defekt (ASD) Tanısı Nasıl Konulur?

Önceki dönemlerde Atriyal Septal Defektin tanısı muayene ve EKG bulgularına göre anlaşılmaktaydı. Teknolojinin gelişmesiyle beraber ekokardiyografi denilen ultrason cihazları ile Atriyal Septal Defekt tanısı konulmaktadır. Atriyal Septal Defekt tanısı konulduktan sonra, deliğin kapatılmaya uygun olup olmadığını transözofagial ekokardiyografi tetkikleri (TEE) yapılarak anlaşılabilmektedir.

Atriyal Septal Defekt (ASD) Tedavisi

Atriyal Septal Defektin (ASD) tedavisi hastanın yaşına, deliğin büyüklüğüne ve delik sayısına göre değişiklik göstermektedir. Bebeklik döneminde fark edilen Atriyal Septal Defektin tedavisi, çocuğun 3-6 yaş arasına geldiği zaman yapılmaktadır.
Atriyal Septal Defektin Tedavisi cerrahi yöntem ile yapılmaktadır. Ameliyat ile yapılan Atriyal Septal Defekt tedavisi, kalp deliğinin karşılıklı dikilmesi ile yapıldığı gibi delik kısmına yama yapılarak da kalp deliği kapatılabilmektedir.
Atriyal Septal Defektin tedavisi, kasık bölgesindeki femoral venden kateter ile girilerek kalbe ulaşılıp delik kapatılabilmektedir. Eğer bu delik 26 mm’den büyük ise ya da 4 mm’den küçük ise kasık bölgesindeki femoral venden girme işlemi yapılması çok zor olmaktadır. Aynı şekilde birden fazla delik varsa da femoral venden girilerek kapatma işlemi yapılamaz. Bunun yerine Atriyal Septal Defekt tedavisi ameliyat ile yapılması gerekmektedir. Tedavi yöntemi delik büyüklüğüne, hastanın yaşına ve delik sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.