Ameliyatsız Burun Estetiği, Burun Dolgusu Nedir?

0 525

Ameliyatsız Burun Estetiği; burun yüzümüzde tam ortada yer alan ve en dikkat çekici olan bir organdır. Görsellik açısından önemi büyüktür. Her insan burun estetiğine önem verir. Ameliyat olmadan tercih edilen burun dolgusu nedir?
Burun dolgusu; uygun şekillerdeki burunlara şekil bozukluklarını düzeltme amacıyla enjeksiyon yolu ile verilen hyaluronik asit içerikli dolgulara ve buna yapılan işlemin adına denir. Burun bölgesindeki şekil bozukluğu için geçmişte iki yöntem vardı. Ya mevcut burun bölgesindeki şekilsizliği kabullenmek ya da ameliyat olarak görünümü değiştirmekti. Ancak geçmişte burun estetiklerinde ameliyat ile çözüm daha yaygın olarak kullanılırken günümüzde ameliyatsız burun estetiği olarak kullanılan burun dolgusu daha çok tercih edilmektedir.

Burun Dolgusu Kimlere Yapılır?

Günümüzde gelişen teknoloji beraberinde dolgu teknolojisinin de gelişmesini sağladı. Bununla birlikte rinoplasti sonrası oluşan asimetriler ve düzensizlikler burun dolgusu sayesinde ameliyatsız giderilmeye başlandı. Burun yapısından memnun olmayan ancak ameliyat korkusu olan hastalar daha çok başvurmaktadır. Burun dolgu işlemi ameliyattan korkan, burun ucunu kaldırmak isteyen, burnu hafif kemerli olan, burun eğriliği olan, burun ucunu kaldırmak isteyen her hastaya uygulanabilmektedir.

Burun Dolgusu Nereye Yapılır?

Burun dolgusu, kemerli burunlarda kemer beölgesini gizlemek için alın ve burun sırtı arasındaki bölgeye ve supratip kırılma noktasına yapılır. Burun dolgusu ile burun ucu kaldırma işlemi için kolumella tabanı da denilen burun tabanı bölgesi ve nazal tip bölgesine enjeksiyon yapılmaktadır. İleri olmayan burun asimetrileri burun sırtına yapılan uygulamayla düzeltilebilmektedir.

Burun Dolgusu Kaç Yaşında Yapılır?

Burun estetik ameliyatlarında kızlarda 17, erkeklerde 18 olan yaş sınırı burun dolgusu için farklıdır.  Kıkırdak yaşı gelişimini tamamlayan tüm yaş gruplarında uygulanabilir. On sekiz yaşının altında oldukça çok talep ediliyor olsa da burun estetiği özel durumların dışında çok fazla tavsiye edilmemektedir.

Burun Dolgusu Acıtır Mı?

Ameliyatsız uygulan bir işlem olmasının yanında konforlu bir işlemdir. Burun bölgesi dolgu işlemi öncesinde uyuşturucu krem yardımıyla hissizleştirilir. Bu sayede işlem sırasında acı hissi olmamaktadır.

Burun Dolgusu Burnu Büyütür Mü?

Burun dolgusu işlemi burun sırtına, burun tabanına ve burun ucuna uygulanır. Hacimlendirme işlemi sayesinde var olan asimetrive eğrilikler giderilir. Yapılan dolgun ile burun ucu kaldırılır. Bu yapılan işlemlerde enjekte edilen madde sebebiyle burunda büyüme olabilir. Fakat daha orantılı bir burun oluşturulduğu için meydana gelen büyüme fark edilmez.

Burun Dolgusu Burun Ucu Kaldırma İçin Kullanılabilir Mi?

Burun ucundaki düşüklüğün tedavisi sebebe yönelik olmalıdır. Burun ucundaki kıkırdaklarının yapısı, burun ucuna tutulan kasların gelişmiş olması veya damak dudak yarıkları gibi genetik rahatsızlıklar burun düşüklüğüne sebep olur. Burun ucundaki düşüklüğe dolgu uygulaması en yaygın uygulanan ameliyatsız burun ucu düşüklüğü tedavisidir.

Burun Dolgusu Dezavantajları Nelerdir?

Burun dolgusu işlemi geçici bir uygulamadır. Herkese uygun olmayabilir. Gündelik hayata hızlı bir dönüş olması ve uygun kişilere on beş dakika gibi kısa bir sürede etki göstermesi nedeni ile daha çok tercih edilmektedir.

Burun Dolgusu Sonrasında Yapılması Gerekenler

Burun dolgu işlemi sonrasında ödem, şişme ya da kızarıklık görülebilir. Bu sebeple burun dolgu işleminden sonra bir hafta gözlük kullanımına ara verilmelidir. Ayrıca meydana gelen kızarıklık 2 ile 3 gün içerisinde kendiliğinden kaybolur. Bu süre içerisinde masaj önerilmektedir. İşlem sonrasında ağrı ya da kızarıklığın geçmemesi durumunda uygulamayı gerçekleştiren hekime derhal bilgilendirme yapılmalıdır.  Burun ucu dolgusu sonrasında masaj işlemi ve nasıl yapılacağı mutlaka hekime başvurarak uygulanmalıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.